РБ, Гродзенская вобл., г.п.Зэльва

+375291247534 gorchichko@mail.ru

Дыстанцыйная алімпіяда па беларускай мове «Марфалагічная вясёлка» для 6 класа (18.01.2019 г.): вынікі і аналіз заданняў

Па выніках дыстанцыйнай алімпіяды «Марфалагічная вясёлка» для 6 класа, якая прайшла на нашым сайце 18.01.2019 г., пераможцамі сталі:

1.Фамін Максім, ДУА «Сярэдняя школа №33 г. Магілёва”. Свой дыплом Максім можа спампаваць тут.

2. Радзевіч Дар’я, ДУА «Сярэдняя школа № 14 г. Ліды» Гродзенскай вобласці. Свой дыплом Дар’я можа спампаваць тут.

Другое месца заваявалі:

1. Веляшкевіч Павел, ДУА «Хорская сярэдняя школа» Брэсцкай вобласці. Свой дыплом Павел можа спампаваць тут.

2.Трыманава Варвара, ДУА » Гімназія г. Быхава» Магілёўскай вобласці. Свой дыплом Варвара можа спампаваць тут

3. Падголіна Ганна, ДУА » Гімназія г. Быхава» Магілёўскай вобласці. Свой дыплом Ганна можа спампаваць тут

4. Мартынава Марыя, ДУА «Сярэдняя школа № 33 г. Магілёва». Свой дыплом Марыя можа спампаваць тут

5. Клімава Ксенія, ДУА «Сярэдняя школа № 4 імя В.Маркелава Г.Гомеля». Свой дыплом Ксенія можа спампаваць тут.

6. Шурмілава Ксенія, ДУА «Сярэдняя школа № 33 г. Магілёва». Свой дыплом Ксенія можа спампаваць тут.

7Шалястовіч Арсеній, УА «Дзяржаўная гімназія №1 г.п.Зэльва» Гродзенскай вобласці. Свой дыплом Арсеній можа спампаваць тут

8. Быліцкая Аліна, ДУА «Гімназія №56 г.Гомеля». Свой дыплом Аліна можа спампаваць тут

9. Бакунец Анастасія, ДУА «Хорская сярэдняя школа» Брэсцкай вобласці. Свой дыплом Анастасія можа спампаваць тут.

10. Храмянкова Аляксандра, ДУА «Сярэдняя школа №33 г. Магілёва». Свой дыплом Аляксандра можа спампаваць тут.

11. Саўкіна Віялета, ДУА «Сярэдняя школа № 35 г. Магілёва». Свой дыплом Віялета можа спампаваць тут.

Трэцяе месца занялі: 

1. Карэцкая Лізавета, ДУА «Сярэдняя школа №23 г. Магілёва”. Свой дыплом Лізавета можа спампаваць тут.

2. Чаргейка Паліна, УА «Дзяржаўная гімназія №1 г.п.Зэльва» Гродзенскай вобласці. Свой дыплом Паліна можа спампаваць тут

3. Мялешка Валерыя, ДУА «Фарынаўская дзіцячы сад-сярэдняя школа Полацкага раёна» Віцебскай вобласці. Свой дыплом Валерыя можа спампаваць тут

4. Снітко Дар’я, ДУА «Сярэдняя школа №2 г.п. Зэльва» Гродзенскай вобласці. Свой дыплом Дар’я можа спампаваць тут

5. Юцкевіч Мікіта, ДУА «Сярэдняя школа №33 г. Магілёва». Свой дыплом Мікіта можа спампаваць тут

6. Осіпава Яна, ДУА «Сярэдняя школа №8 г.Крычава» Магілёўскай вобласці. Свой дыплом Яна можа спампаваць тут

7. Герасімовіч Анастасія, ДУА «Сухарэўскі ВПК яслі-сад-сярэдняя школа імя Ю.М. Двужыльнага» Магілёўскай вобласці. Свой дыплом Анастасія можа спампаваць тут

8. Чурыла КацярынаДУА «Галынкаўская сярэдняя школа» Гродзенскай вобласці. Свой дыплом Кацярына можа спампаваць тут.

9. Булко Яраслаў, ДУА «Гімназія №1 г. Іўе» Гродзенскай вобласці. Свой дыплом Яраслаў можа спампаваць тут.

Вучні, якія не ўвайшлі ў лік прызёраў, але выканалі больш за 50% заданняў, атрымаюць электронныя сертыфікаты ўдзельнікаў.

СЕРТЫФІКАТЫ ЎДЗЕЛЬНІКАЎ:

1. Астрыцова-Анісімава Ганна, ДУА «Гомельская Ірынінская гімназія» (спампаваць).

2. Цернавы Дзмітрый, ДУА «Хорская сярэдняя школа» Брэсцкай вобласці  (спампаваць).

3. Баярчык Ілона, ДУА «Квасоўская сярэдняя школа» Гродзенскай вобласці   (спампаваць).

4. Карпей Марта, ДУА «Князеўская сярэдняя школа» Гродзенскай вобласці   (спампаваць).

5. Бусловіч Дар’я, УА «Дзяржаўная гімназія №1 г.п.Зэльва» Гродзенскай вобласці  (спампаваць).

6. Лупік Аляксей, ДУА «Раклевіцкі дзіцячы сад-базавая школа» Гродзенскай вобласці  (спампаваць).

7.  Турэвіч Ганна, ДУА «Квасоўская сярэдняя школа» Гродзенскай вобласці   (спампаваць).

8. Бортнік Юлія, УА «Дзяржаўная гімназія №1 г.п.Зэльва» Гродзенскай вобласці  (спампаваць).

9. Таварэвіч Іван, УА «Дзяржаўная гімназія №1 г.п.Зэльва» Гродзенскай вобласці  (спампаваць).

10. Крывусева Кіра, ДУА «Гомельская Ірынінская гімназія»  (спампаваць).

11. Дарашкевіч Вікторыя, УА «Дзяржаўная гімназія №1 г.п.Зэльва» Гродзенскай вобласці (спампаваць).

12. Мурына Валерыя, УА «Дзяржаўная гімназія №1 г.п.Зэльва» Гродзенскай вобласці (спампаваць).

13. Адзінцоў Кірыл, ДУА «Сярэдняя школа №1 г.Наваполацка» Віцебскай вобласці (спампаваць).

14. Аляксандра Керасёва, ДУА «Сухарэўскі ВПК яслі- сад-сярэдняя школа імя Ю. М. Двужыльнага» (спампаваць).

 

Клябека Паліна з Гродзенскай вобласці не ўказала правільную назву сваёй установы адукацыі, таму дзяўчынка засталася без сертыфіката. 

 

Поўны спіс удзельнікаў алімпіяды кожнай установы адукацыі з працэнтам выканання заданняў адміністрацыя можа даслаць праз электронную пошту, калі кагосьці з настаўнікаў цікавяць вынікі тых удзельнікаў, якія не трапілі ў зводную табліцу.

 

Зводная табліца вынікаў вучняў, якія выканалі больш за 50% заданняў:

Арфаграфія ў табліцы захавана аўтарская: так зарэгістраваліся вашы вучні!

За арфаграфічныя памылкі ў рэгістрацыі асобныя вучні панізілі свой агульны бал (гл. у табліцы)

Праверка заданняў ажыццяўлялася спачатку ў аўтаматычным рэжыме, а потым уручную адсочваліся вынікі кожнага ўдзельніка. Таму вынікі ў табліцы могуць не супасці з тымі, якія бачылі вучні пасля выканання заданняў.

 

Адказы на заданні алімпіяды

Заданне 1. Пастаўце словазлучэнні ў Творны склон адзіночнага ліку.

Палкоўнік Галавачоў — палкоўнікам Галавачовым;

горад Тураў — горадам Туравам;

горад Лоеў — горадам Лоевам;

таварыш Быкаў — таварышам Быкавым.

Заданне 2. Адзначце назоўнікі, пры перакладзе якіх на беларускую мову памяняецца лік.

крупа (крупы);

поведение (паводзіны);

пальто;

дрова;

пение (спевы);

созвездие;

сумерки (змрок);

прятки;

фрукты (садавіна);

бровь.

Заданне 3. Дапасуйце да наступных назоўнікаў прыведзеныя знізу прыметнікі, стварыўшы словазлучэнні:

Назоўнікі: зебу, аташэ, вінегрэт, алібі, галіфэ, калібры, цэцэ, кальрабі

Прыметнікі: рагаты, ваенны, смачны, непацверджаны, надакучлівы, шарсцяны, прыгожы, зялёны.

Магчымыя варыянты: рагаты зебу, ваенны аташэ, смачны вінегрэт, зялёны вінегрэт, непацверджанае алібі, шарсцяное галіфэ, надакучлівая цэцэ, прыгожы / прыгожая калібры, прыгожы аташэ, прыгожы зебу, прыгожы вінегрэт, прыгожае галіфэ, прыгожая кальрабі, зялёная кальрабі, смачная кальрабі і інш.

Галоўная ўмова – правільны род.

Заданне 4. Адзначце адушаўлёныя назоўнікі:

Брыгада, статак, лейтэнант, лясун, інтэлігенцыя, мікроб, Бураціна, калектыў.

Заданне 5. Размяркуйце прыметнікі ў адпаведнасці з іх разрадамі:

залаты характар – якасны;

бабровая хатка – прыналежны;

мяккі зычны – адносны.

Заданне 6. Адзначце сярод прыведзеных прыметнікаў тыя, якія не ўтвараюць ступені параўнання:

Лысы, кульгавы, бурлівы, касматы, буланы, чырвона-белы, смачны, аднарукі, разумны, кепскі.

Заданне 7. Утварыце ад прыведзеных назоўнікаў прыметнікі пры дапамозе суфікса -ск:

Матрос — матроскі, француз — французскі, таджык — таджыкскі, конь — конскі, сакавік — сакавіцкі, бог — боскі, паляшук – паляшуцкі,  Цянь-Шань — цянь-шанскі.

Заданне 8. Адзначце словазлучэнні з памылковым напісаннем формы займенніка:

Убачыць сабе, дзякаваць вас, памыліцца ў чымсьці, ад самога лесу, няма каго паслаць, ні хто іншы, прабачыць цябе, расплакацца пры ўсіх, няма ніякага сумнення.

Заданне 9. Утварыце ад прыведзеных займеннікаў месны склон і запішыце атрыманыя формы:

хтосьці — (аб) кімсьці, нечы — (аб) нечым, сам — (аб) самім, я — (аба) мне, самыя — (аб) самых, сябе — (аб) сабе.

Заданне 10. Адзначце дзеясловы, у якіх няправільна вызначана спражэнне:

Ажаніцца — 1 спр., маўчаць — 2 спр., бараніць — 2 спр., хварэць — 1 спр., старэць — 2 спр., накасіць — 2 спр., мацнець — 2 спр., папіць — 2 спр.

Заданне 11. Запішыце літарамі наступныя словазлучэнні з лічэбнікамі:

2/5 кіламетра — дзве пятыя кіламетра,

58 кніг — пяцьдзясят восем кніг,

18 паверх — васямнаццаты паверх,

800 гадоў — восемсот гадоў,

мужчына 67 гадоў — мужчына шасцідзесяці сямі гадоў,

разжыцца 200 рублямі — разжыцца двумастамі рублямі.

Заданне 12. Адзначце назоўнікі, якія могуць спалучацца са зборнымі лічэбнікамі:

Гусі, сталы, акуляры, жанчыны, святы, студэнты, парасяты, долары.

Заданне 13. Устанавіце адпаведнасць паміж словамі і іх характарыстыкамі:

 тройка — назоўнік;

шосты — парадкавы лічэбнік;

увесь — азначальны займеннік;

вусаты — якасны прыметнік;

абедзве — зборны лічэбнік;

такі — указальны займеннік.

Заданне 14. Запішыце ЛІТАРАМІ, які сучасны лік абазначаюць наступныя старажытныя адзінкі вымярэння даўжыні або вагі:

пуд — шаснаццаць, тузін — дванаццаць, чортаў тузін — трынаццаць, цаля — дзве цэлыя сем дзясятых, капа – шэсцьдзясят.

Заданне 15. Складзіце з прапанаваных літар назоўнікі, якія абазначаюць назвы прафесій, і запішыце іх у давальным склоне:

р г і х у р  — хірургу;

д й э д ж ы  — дыджэю;

с р ё р э ы ж  — рэжысёру;

д у с я д з  — суддзі;

з й н д ы а р е  — дызайнеру.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *